VPN nedir ve nasıl kullanılır?

VPN nedir ve nasıl kullanılır?

Ücretsiz VPN nasıl kullanılır? Ücretsiz VPN ne anlama gelir?

İnternet sahipsiz olsa da ne yazık ki kısıtlanamaz değil. Bu dev kütüphane, hükümetler tarafından kısıtlı hale getirilebiliyor. Bazen bu kısıtlamalardan kaçmak isteyebilirsiniz, hatta kötü bir amacınız yoksa bu yasal bile sayılıyor. İnternet bağlantınıza bir köprü ekleyen VPN’ler, kısıtlamalardan arınmış bir internet sağlıyor.

VPN nedir? Ücretsiz VPN ne anlama gelir?

Virtual Private Network, yani Türkçesiyle ‘Sanal Özel Ağ‘ bir nevi köprüdür. İstediğiniz sunucuya ulaşmak istediğinizde sizin için sanal bir yol yaratarak internet servis sağlayıcınızdan ya da diğer gözetleyenlerden gizlenmenizi sağlar. Ücretsiz VPN, bu hizmetin hiçbir ücret alınmadan sunulan halidir. Ücretli olarak sunulanlar kadar kaliteli olmazlar. Bununla birlikte kullandığınız hizmet ile sahip olduğunuz IP adresi şikayet edilirse, ücretsiz hizmet aldığınız için muhtemelen VPN servisi kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflarla paylaşacaktır. Özetlemek gerekirse ücretli olanların aksine daha az stabilite ve daha az gizlilik sunarlar.

Ücretsiz VPN nasıl kullanılır?

Ücretsiz hizmet veren VPN kullanmak ve Ücretsiz deneme sürümü olan VPN kullanmak 2 ye ayrılıyor.

Ücretsiz hizmet verenleri sınırsızca kullanabilirsiniz ancak hizmet kaliteleri genelde pek iyi değildir. Yine de hizmeti ücretsizce istediğiniz kadar kullanabilmiş olursunuz. Eğer VPN’e kısa süreliğine ihtiyacınız varsa veya sadece deneyip sonrasında bu hizmet için para ödeyebilecekseniz deneme sürümleri sizin için daha uygun olabilir. Deneme sürümleri genellikle ücretli olan hizmetle eşdeğer kalitede olur. Yine de gizlilik gibi konularda koruma politikalarından yararlanamayabilirsiniz.

Ücretsiz hizmet veren VPN servisleri

Hotspot Shield

ProtonVPN

Leave a Reply