GitHub Proje Yükleme

GitHub Proje Yükleme

GitHub yazılım alanı ile ilgilenenler için hem bir çok program örnekleri depolamamızı hem de paylaşılanlara ulaşmamızı sağlayan olmazsa olmaz bir platformdur. GitHub‘a dosya yükleme işlemini resimli ve adım adım anlatacağım.

  1. Aşağıdaki linkten GitHub masaüstü programını indiriyoruz. Kurulumunu yapıyoruz.
    GitHub indirmek için tıklayınız.
  2. Uygulamayı açıyoruz. File > Options kısmına tıklıyoruz. Ardından gelen ekranda Sign in diyoruz ve Kullanıcı Adı ve Şifre giriyoruz.

3. Daha sonra web sitesinden de giriş yapıyoruz GitHub‘a.


4. Giriş yaptıktan sonra sağ üsteki profil resminin yanındaki “+” işaretine tıklıyoruz açılan menüden de “New repository” seçiyoruz.

5. Açılan ekranda Repository Name kısmına depolama alanı ve proje ismi olarak adlandırılıyor istediğiniz ismi verebilirsin. Ben” ilk-proje” olarak verdim. Description açıklama kısmıdır ve isteğe bağlı olarak boşta bırakılabilirsin ama açıklama yazmak her zaman iyidir. Ben ona da “GitHub’a ilk proje yükleme denemesidir.” yazdım. Bu alanları doldurduktan sonra Public ve Private seçenekleri karşılıyor. Public seçeneği seçili olarak geliyor ancak Private seçeneği de seçebilirsin. Private seçebilmen için girişimci hesabı yani ücretli hesaba sahip olman gerekiyor ya da GitHub‘ın öğrencilere sunduğu öğrenci hesabı ile de kayıt olup giriş yaparak da Private seçebilirsin. Public ile Private seçenekleri arasındaki fark; Public seçtiğinde herkese erişime açabiliyorsun yani dosyaları, kodları diğer kullanıcılara açmış oluyorsun.. Private ise yüklemiş olduğun dosyaları, kodları herkesin erişmesini istemiyorsan diğer kullanıcılardan gizleyebiliyorsun.

Initalize this repository with kısmındaki seçeneklerin hiçbirini seçmeden de devam edebilirsin. Ama Add a README file seçeneğini işaretlemeliyiz. Çünkü README olan projeler daha dikkat çekici olur ve programın kullanımını kim tarafından yapıldığı gibi açıklama kısımları da eklenir. Add .gitignore seçeneği yazdığımız proje hangi dilde ise o dili seçme imkanı sunar. (C#,C++,C,Java,Php vb.) Choose a license seçeneği ise projenin lisansını belirtmek içindir. Bu iki seçeneği de işaretlemeden devam ediyoruz. Son olarak Create Repository seçeneğini seçiyoruz.

6. Karşımıza ilk-proje adıyla oluşturduğumuz depolama sayfası geldi ve içerisinde seçmiş olduğumuz Add a README file seçeneğinden dolayı Readme.md de eklenmiş oldu. Sağda bulunan Code tıklıyoruz açılan menüden Open with Github Desktop seçiyoruz ve sonrasında masaüstüne yüklemiş olduğumuz GitHubDesktop uygulamasını açması için bildirim gönderiyor ve uygulamayı aç diyoruz.

7. Uygulamayı aç dedikten sonra masaüstü programımızda ekran belirecek ve uygulama açılacak. Clone seçeneğini seçiyoruz.

8. Şimdi artık proje dosyalarımızı yükleme zamanı. Tek yapmamız gereken C:\Belgeler\GitHub dizinine gittiğimizde ilk-proje adında bir klasörümüzün oluştuğunu göreceksiniz. Buraya yüklemek istediğiniz projenin kodlarını veya herhangi bir şeyi yükleye bilirsiniz. Örnek olarak logo.png adında bir görsel yükledim. Sizde projelerinizi buraya sürekle bırak yaparak ekleyebilirsiniz.

9. Son olarak masaüstü uygulamamıza dönüyoruz GitHubDesktop‘a. Summary kısmına konu başlığı Description kısmına da açıklama yazıyoruz. Ardından Fetch origin seçeneğini tıklıyoruz. Commit to main seçeneğini seçiyoruz son olarak ta Push origin tıklıyoruz ve yükleme işlemi tamamlanmış oluyor.

10. Resimde görüldüğü gibi artık projemiz GitHub hesabına yüklenmiştir. Artık projelerimizi GitHub ile depolamış ve paylaşmış oluyoruz.

Leave a Reply