Bugün WWDC 2023 etkinliği kapsamında Apple, Karma Gerçeklik (MR) gözlüğü Vision Pro’yu tanıttı. Vision Pro, Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) uygulamalarını birleştirerek kullanıcılara yeni bir deneyim sunuyor. Apple, Vision Pro’yu “Dijital içeriği fiziksel dünyayla sorunsuz bir şekilde harmanlayan devrim niteliğinde bir uzamsal bilgisayar” olarak tanımlıyor. Gözlüğün kadran yapısı sayesinde anlık olarak gerçek mekanları görebilirken, tamamen sanal gerçeklik dünyasına da geçiş yapmak mümkün. Ayrıca, otomatik olarak geçiş yapabilen bir sistem sayesinde biri yaklaştığında dahi bu geçiş sağlanıyor.

Apple-Vision-Pro

Vision Pro‘nun teknik özellikleri arasında, ultra yüksek çözünürlüklü 23 milyon piksel ile iki mikro OLED ekran bulunuyor ve gücünü M2 ve R1 çiplerinden alıyor. Vision Pro, fiziksel bir kontrolcü yerine gözler, ses ve ellerin kullanılmasına olanak tanıyarak sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunuyor. Ayrıca, kişiselleştirilmiş uzamsal ses sunan ayrı ayrı güçlendirilmiş iki sürücü içeren yeni bir uzamsal ses sistemi de mevcut. Gözlük üzerindeki kameralar, kullanıcıların dijital avatarlarını oluşturmalarını sağlıyor. Vision Pro’nun işletim sistemi ise visionOS olarak adlandırılıyor.

Vision Pro, toplamda 12 kamera, beş sensör ve altı mikrofonla birlikte bulunduğu alandaki nesneleri tam olarak algılayabiliyor. El hareketlerini algılayarak hiçbir ek cihaz olmadan kontrol imkanı sağlayan sensörlerin bulunduğu kameralar, alan derinliği ve uygulama kullanımında farklı çözümler sunan Lidar sensörleriyle destekleniyor. Göz takibi özelliği sayesinde menü dolaşımı da mümkün hale geliyor. Ayrıca, gözlüğün EyeSight özelliği sayesinde kullanıcının odaklandığı nokta dışarıdan görülebiliyor ve yaklaşan biri olduğunda kameralar ve sensörler aktifleşerek kullanıcıyı uyarıyor.

apple-vision-pro-wwdc-2023

Vision Pro, zengin bir uygulama desteğine sahip olacak ve Apple ekosistemiyle entegre bir şekilde çalışabilecek. Birden fazla uygulamayı aynı anda kullanabilme imkanı sunarken, uygulamalar üç boyutlu olarak da kullanılabilecek. Ayrıca, MacBook modelleriyle entegrasyon sağlayabilen Vision Pro, Apple’ın klavyesini kullanabilme özelliğine de sahip. Önümüzdeki yıl satışa çıkacak olan Vision Pro‘nun fiyatı ise 3499 dolar olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir